X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

קניית קלרינט חדש או קלרינט משומש ? טיפים חשובים

נא להכיר - קלרינט:  

הקלרינט הוא כלי נשיפה ססגוני בעל גוון צליל ייחודי, באוקטבה הראשונה צליליו הנמוכים עמוקים וחודרים ובאוקטבה העליונה צליליו הגבוהים מבריקים ומרגשים, במאות הקודמות נקרא "קלארינו" Clarino אשר פירושו חצוצרה קטנה, כינוי לו זכה בזכות הפעמון שבתחתיתו ובזכות צליליו העליונים המבריקים.

קצת היסטוריה:

לקלרינט היסטוריה מכובדת ומפוארת והוא שחקן ותיק בתפקידים תזמורתיים כבר בתקופה הקלאסית אצל מלחינים ידועים כמו קארל סטאמיץ ומאוחר יותר גם אצל וולפגאנג אמדיאוס מוצארט. מאז תחילת המאה העשרים נוכחותו של הקלרינט בולטת בסגנונות נגינה רבים כגון: דיקסילאנד, ג'אז, מוסיקה חסידית וכו'...

מכאניקה של קלרינט ובניית קלרינטים:

מבחינה מכאנית - קלרינט הוא כלי נשיפה פרימיטיבי, כל קלאפה נמצאת בין שני פוסטים (עמודי מתכת) התקועים בגוף הכלי. קלרינטים פשוטים עשויים מפולימרים שונים כפלסטיק, בקליט ורזונייט, קלרינטים איכותיים יותר בנויים מעץ גרינדילה. מבחינת הצלילים המופקים ממנו, בנייתם של קלרינטים בעבודת יד מייקרת אותם על פני קלרינטים פשוטים המיוצרים במפעלים תעשייתיים בשיטת הסרט הנע.

סוגי קלרינטים:

קיימים סוגים רבים של קלרינטים בטווח מחירים גדול ועם מאפיינים שונים, כגון: קלרינט סי במול, קלרינט לה, קלרינט אלט Basset, קלרינט בס, קלרינט סופראן (מי במול), קלרינט בסול (מתאים למוסיקה טורקית ובולגרית) וכו'...

לכן, רכישת קלרינט מצריכה איסוף מידע וקבלת ייעוץ מקצועי, במיוחד עבור אנשים אשר אינם בעלי רקע בנגינת קלרינט או כאלה הנמצאים בשלבי נגינה מוקדמים.

אנשים רבים אינם מודעים להבדלים בין סוגי קלרינטים ופעמים רבות מופתעים מן המחירים וממורכבות הבחירה בסוג קלרינט המתאים להם.

קניית קלרינט זול ? תחשוב פעמיים !!

גידי אורן מומחה לכלי נשיפה ממליץ לך לאסוף מידע ולהשקיע מחשבה לפני רכישת קלרינט, להיכנס לעובי הקורה ולהבין היטב מדוע לא כדאי לך לקנות קלרינט זול אלא דווקא לחשוב יותר בכיוון של קלרינט איכותי, על מנת למנוע מצב לא נעים בו יצא שכרך בהפסדך.  

התנסות ראשונית בנגינת קלרינט, השכרת קלרינט ומציאת מורה לקלרינט:  

אם מעולם לא ניסית לנגן על קלרינט אזי מומלץ לך להתנסות מעט בנגינה לפני ההחלטה על רכישת קלרינט ולקבוע שיעור ניסיון עם מורה לקלרינט או להתייעץ עם נגן קלרינט טוב, בד בבד עם השכרת קלרינט לתקופת התנסות ראשונית של שלושה חודשים.

זוהי תקופה סבירה ומספקת על מנת להבין ולגבש דעה עד כמה אתה רציני לגבי המשך הנגינה בקלרינט.

השכרת קלרינט - על מה להקפיד ?

הקפד כי הקלרינט השכור יהיה איכותי ונוח לנגינה. קח בחשבון כי קלרינט אשר אינו מטופל אצל מומחה לכלי נשיפה ואשר כריותיו אינן אוטמות כהלכה עלול להיות קשה לנגינה ולגרום לך לנגינה מאומצת, לתסכול ולהתקדמות איטית בנגינה.

איכות הקלרינט השכור חשובה מאוד כיוון שהקשיים הטכניים הללו בנגינה אשר אינם באשמת המנגן או מפאת היעדר כשרון מוסיקלי, עלולים חלילה לחרוץ לרעה את גורל ההתנסות שלך בנגינה.

זמנך יקר ? קח את הקלרינט ברצינות:

כיוון שפינית זמן יקר להתנסות זו, קח אותה ברצינות. חשוב להבין כי הצעדים הראשונים בנגינת קלרינט אינם קלים, גם בהשוואה לכלים אחרים וייתכן אף כי בהתחלה יהיה מעט קשה עבורך להפיק ממנו צלילים או להחזיק אותו.

זכור כי ההתחלה הקשה כלל אינה מעידה על הפוטנציאל שלך להמשך ולמעשה, אם ההתנסות עם הקלרינט הותירה אותך סקרן להמשך ועם "טעם של עוד" וההתלהבות  מן הנגינה אכן מרגשת אותך, אזי שווה להמשיך לנגן ולחשוב ברצינות על רכישת קלרינט. 

שיעורי נגינה אצל  מורה קלרינט:   

בטרם כל, חשוב מאוד למצוא מורה לקלרינט, מורה טוב אינו חייב להיות נגן קלרינט מעולה אלא פשוט מורה טוב, מורה לקלרינט שיהיה לך חיבור טוב עימו ואשר ידע להעביר לך את הידע המקצועי שלו. אפשר למצוא מורה פרטי לקלרינט או לימוד נגינה במסגרת קונסרבטוריון למוסיקה או בית ספר למוסיקה.

לאחר שלושה חודשים של שיעורי נגינה רצופים תוכל להבין ולגבש דעה עד כמה אתה רציני לגבי המשך הנגינה בקלרינט ואז לחשוב ברצינות על רכישת קלרינט.

המלצות על מורה לקלרינט:

 המלצות על מורה לקלרינט ניתן לקבל מחברים המנגנים על קלרינט, או להתייעץ עם מומחה לכלי נשיפה .

השכרת קלרינט והיכן שוכרים ?     

מומלץ שלא לשכור קלרינט מקונסרבטוריון או בית ספר למוסיקה, מבלי שבדקת אותו והנך בטוח באיכותו הטובה של הקלרינט.

המלצה זו אינה גורפת אך מפאת חוסר בתקציב לתיקון כלי נשיפה במוסדות מסוג זה, במקרים רבים שוכבים כלי נשיפה מוזנחים במשך שנים על מדפים במחסן קונסרבטוריון או בתי ספר למוסיקה מבלי שעוברים טיפול שנתי בכריות ובמכאניקה ולכן מצבם רע, קשה מאוד לנגן עליהם והם אינם מומלצים לנגינה, במיוחד לא עבורך שהרי איכות הקלרינט היא קריטית עבורך להתנסות הראשונית בנגינה והקשיים הטכניים הללו בנגינה, שאינם באשמתך ואינם קשורים לכישרונך המוסיקלי, עלולים חלילה לחרוץ לרעה את גורל ההתנסות בנגינה !! 

בכל מקרה, מומלץ לבדוק כל קלרינט אצל מתקן כלי נשיפה או להתייעץ עם מומחה כלי נשיפה. 

גידי אורן ישכיר לך קלרינט במחיר לא יקר לתקופת מינימום של שלושה חודשים, הקלרינטים המושכרים הם באיכות מצויינת, מטופלים ונבדקים בקפידה על מנת לשרת את המטרה, כאמור - זוהי תקופה סבירה ומספקת עבורך, על מנת להעריך עד כמה אתה רציני לגבי המשך הנגינה על קלרינט.

הגיע הזמן לחשוב על קניית  קלרינט:     

השכרת קלרינט היא פתרון נפלא לתקופת שיעורי הנגינה הראשונים וההתנסות הראשונית, לאחר מכן, אם תחליט להמשיך ולנגן אז כנראה שהגיע הזמן לקנות קלרינט.

במידה ותחליט לקנות את הקלרינט ששכרת או כל קלרינט אחר, גידי אורן יקזז עבורך ממחיר קניית הקלרינט את שלושת חודשי השכירות הראשונים שכבר שילמת, מה שהופך את השכרת הקלרינט למשתלמת עוד יותר.

תקופת שכירות ארוכה של יותר משלושה חודשים אינה משתלמת בשל ההוצאה המצטברת על השכירות אשר באה על חשבון תקציב קניית קלרינט חדש. 

קניית קלרינט חדש:      

באם התקציב העומד לרשותך מאפשר לך לקנות קלרינט חדש הרי שקיימות חנויות "כלבו" העוסקות במכירת כל כלי נגינה מכל הסוגים, אך כיוון שתחום כלי נשיפה הינו תחום ייחודי המצריך ידע וניסיון מקצועי ספציפי, הרי שההמלצה הגורפת היא למצוא חנות מקצועית העוסקת אך ורק בכלי נשיפה, אשר בה נמצא אדם שהוא באמת מומחה לתחום כלי נשיפה ויוכל לענות באופן מקצועי לכל שאלותיך וכמובן לבחור ולבדוק עבורך את הקלרינט המדובר, להשמיע לך מס' קלרינטים לבחירתך, לאשר את תקינותו ואף להעניק לך אחריות על איכות ותפקוד קלרינט שאתה רוכש במיטב כספך !!

איזה קלרינט חדש לבחור ?

 בעת בחירת קלרינט חדש קח בחשבון כי בתהליך ייצור קלרינט מעורבת ברמה כזו או אחרת עבודת יד ולכן לעולם לא תמצא שני קלרינטים זהים לחלוטין, במיוחד נכון הדבר לגבי קלרינטים העשויים עץ ואשר כל אחד מהם נוצר מחתיכת עץ שונה בגילה בסיביה ובצפיפותה, קיימים הבדלים לא קטנים אפילו בין קלרינטים בני דגם זהה ואף מאותו פס ייצור.

מהם ההבדלים בין קלרינטים ?

ההבדלים המורגשים בין קלרינטים מאותו דגם ואף מאותו פס ייצור עשויים להיות בהתנגדות הכלי לנגן Resistance, בגוון הצליל, בכיוונון חוזק הקפיצים, באופן חיתוך הגביעים (משפיע על הפקת הצליל), בגובה הקלאפות מעל הגביעים (משפיע על פיזור הצליל ועל האינטונציה הפנימית של קלרינט), ייתכנו הבדלים משמעותיים באופן הושבת הכריות (כריות שאינן אוטמות משמעו בריחת אוויר וקושי בנגינה), פרמטרים אילו ואחרים משפיעים ביותר על איכות ואופי הצליל, קלות ונוחות הנגינה וההנאה מן הנגינה.

היכן כדאי לקנות קלרינט ומדוע ?

כאן באים לידי ביטוי היתרונות המשמעותיים של קניית קלרינט מידיו של מומחה לכלי נשיפה אשר נהנה לעבוד בהובי שלו בכל יום מחדש ושמח להעניק לך מן הידע האישי העצום והניסיון רב השנים בתחום כלי נשיפה.

גידי אורן דואג כבר 25 שנים לטפל בכל קלרינט חדש או משומש לפני מכירתו ומשביח אותו על מנת שתוכל לקבל "מקסימום קלרינט" בכסף שלך. 

תוכל לבחון קלרינטים שונים בעצמך או בעזרת המורה שלך או נגן קלרינט מקצועי, להשוות ביניהם ולבחור לעצמך קלרינט שיהיה הטוב ביותר מביניהם.

אחריות מורחבת על קלרינט:

היתרון הנוסף של קניית קלרינט אצל גידי אורן כלי נשיפה היא האחריות המיוחדת והמורחבת. גידי אורן הוא הכתובת עבורך בכל מה שקשור לקלרינט שלך, יעניק לך הוראות הפעלה והסברים מפורטים איך לשמור על קלרינט, איך לנקות קלרינט, מה מותר ומה אסור, גם כיוונונים הנחוצים לאחר מכן יבוצעו ללא תשלום ובמקצועיות. 

זהירות - קלרינטים סינים:

 בעשור האחרון, השוק מוצף בכל מיני קלרינטים  זולים מסין ומן המזרח הרחוק אשר אימצו לעצמם שמות יוקרתיים ומפוצצים בנוסח אנגלי או בנוסח צרפתי המסווים לכאורה את מוצאם המלוכסן. מחירם אמנם זול אך איכותם זולה עוד יותר, אמינותם ואורך חייהם מוטלים בספק, קלרינטים אילו אינם עמידים לאורך זמן ותדירות התיקונים בהם גבוהה !! 

קניית קלרינט משומש מאדם פרטי:   

קניית קלרינט משומש מחייבת בדיקה מקצועית ויסודית הרבה יותר מאשר בהליך קניית קלרינט חדש. כמו בכל מוצר יד שנייה הרי שגם קלרינט יד שניה הוא בעל עבר שאותו לא ניתן באמת לדעת, גם את הסיבות האמיתיות למכירת קלרינט משומש לא תמיד תדע, במיוחד אם חושבים על קניית קלרינט משומש מאדם פרטי אשר האינטרס הברור והטבעי שלו הוא למכור לך...  במקרה שכזה אין לך אפשרות החלפה או השוואה.

כמו כן, קלרינט משומש שקנית מאדם פרטי עלול להיות עם בעיות אשר קשה להבחין בהן בבדיקה הראשונית אלא רק בהמשך.

תמיד יש לקחת בחשבון כי אמנם ההשקעה הכספית הראשונית בקלרינט יד שניה יכולה להיות נמוכה יחסית ולכאורה להיראות כ"מציאה", אך הכסף שאתה עלול להוציא עבור התיקונים להם יזדקק הקלרינט לאחר מכן עקב מצבו הטכני הלקוי, יכול לחבל בכדאיות העסקה.

איך להימנע מקניית "חתול בשק" או יותר נכון "קלרינט בשק" ?

כדי להימנע מקניית "חתול בשק" כדאי להיעזר בשירותיו של מומחה לתחום תיקון כלי נשיפה באופן מקצועי, על מנת שיבדוק עבורך האם קיימות בקלרינט בעיות מהותיות ושמא יצריך השקעה ראשונית גדולה כמו למשל תיקון גדול והכרחי אשר יהפוך את הקנייה לבלתי משתלמת.

בדיקת קלרינט אצל מומחה לתיקון כלי נשיפה ויתרונותיה:

בבדיקת הקלרינט יבדוק המומחה את גילו והאם קיימים בו שברים ונזקים חבלתיים או שמא אולי נזקים בלתי הפיכים, סדקים קיימים בעץ או סדקים שתוקנו ואיך תוקנו, שלימות המחברים בין חלקי הקלרינט, מתי עבר גוף הקלרינט (קלרינט עץ) שימון יסודי בשמן שקדים (שימון חיוני לחיי קלרינט), מצב החבית ומצב פעמון הקלרינט, האם חסרים ברגים או קפיצים או חלקים חשובים, האם ישנם צירים פנימיים תקועים שהחלידו וצריך לחלצם כדי שהמכאניקה תוכל לפעול בחופשיות, כדאי לבחון חופשים במכאניקה, פוסטים שהתרחקו זה מזה או שהתנתקו ממקומם, בלאי הכלי, יכולתו של קלרינט לנגן מכוון וכמובן את מצב הכריות, המומחה יבדוק האם הכריות משומשות מדי או קרועות והאם הן אוטמות כהלכה את הגביעים (Tone Holes) וכו'...

לפיכך- אם באפשרותך לערוך בדיקת קלרינט ראוייה בה תקבל הערכת שווי ערך אמיתית של קלרינט משומש, תוכל להיות ערני לסימנים ול"נורות אדומות" אשר עשויים להתריע בפניך אם חלילה מדובר בהשקעה כספית גבוהה יותר מן ההוצאה הנראית לעין, נראה כי קניית קלרינט משומש באופן זה היא אופציה מצויינת.

קלרינט משומש ? עם קצת מזל וסבלנות אולי תמצא מציאה ?

אם יתמזל מזלך, ייתכן ואף תצליח במחיר של קלרינט חדש ופשוט יחסית למצוא קלרינט משומש מתקדם ואיכותי הרבה יותר.

אין סיבה מיוחדת לחשוש מכך שמדובר בכלי ישן יותר כיוון שבאופן עקרוני, כאשר מדובר בקלרינט ראוי לשמו שלא עבר טראומות חבלתיות או הזנחה, אין חשיבות רבה לגילו של הכלי ולפעמים אפילו ההיפך הוא הנכון.

קלרינטים אשר יוצרו לפני 10-15 שנים יוצרו בסטנדרט גימור ובקרת איכות גבוהים הרבה יותר מן הסטנדרטים המקובלים כיום, אפילו בחברות יצרניות נחשבות. זאת בשל התחרות הגוברת בתחום ייצור כלי נגינה בעולם וכניסתם לשוק של קלרינטים מתוצרת המזרח הרחוק הזולים מאוד באיכותם.

איך תדע אם אכן מצאת מציאה אמיתית ?

אם למשל מצאת קלרינט יד שניה איכותי בן עשר או עשרים שנים, בהחלט ייתכן כי תוכל לקנות אותו במחיר זול יותר מאשר קלרינט חדש אחר ואפילו קיים סיכוי לא קטן שיהא זה בעצם קלרינט איכותי הרבה יותר מאילו המיוצרים כיום אפילו מן הדגם הדומה.

אם הצלחת למצוא כזאת "מציאה" אמיתית, הרי גם אם יזדקק לאיזשהו טיפול תחזוקתי אצל מתקן קלרינטים, הרי ברור כי קניית קלרינט משומש כזה משתלמת לך יותר מאשר קניית קלרינט חדש.

בדיקת קלרינט - לא כל הנוצץ זהב - לך על בטוח !!

במידה ונפלת על קלרינט "מציאה" ובדקת אותו היטב אצל מומחה לקלרינטים כדי "ללכת על בטוח", אל תשפוט אותו לרעה אם אינו נוצץ ומבריק או שהציפוי על המכאניקה מעט שרוט או משחיר, זכור נא כי אילו פרטים חיצוניים זניחים אשר לרוב אינם מעידים על מצב הנגינה של הקלרינט ו/או איכותו הבסיסית ואשר לרוב ניתן לטפל בהם אם הם באמת יהיו חשובים עבורך.

זכור כי גם קלרינט חדש לא יישאר מבריק לעד וגם הוא לבטח יזדקק מעת לעת לטיפולי תחזוקה שוטפת.

קניית קלרינט משומש או קלרינט חדש בחו"ל או דרך האינטרנט:      

האינטרנט פותח עבורנו אפשרויות קנייה בלוחות יד שנייה של מוצרים רבים כולל קלרינטים משומשים, קל לך לאתר מוכרים מכל רחבי העולם ולכאורה זאת נראית ממש אידיליה.

אך לקנייה כזאת יש יותר חסרונות מיתרונות, קנייה אינטרנטית דורשת השקעת זמן רב במעקב וחיפוש אחרי ההיצע של קלרינטים משומשים ומודעות יד שנייה בלוחות המודעות באינטרנט, ברוב המקרים זו בעצם אשלייה כיוון שאסור לקנות קלרינט מבלי לבדוק אותו היטב ובמקרה זה אין לך אפילו אפשרות לראות ולנסות את הכלי !!

קניית קלרינט באופן זה - הימור בעייתי:

קלרינט משומש שמצאת דרך האינטרנט או מאדם פרטי עלול להיות עם בעיות אשר קשה להבחין בהן בתמונות אשר שולח אליך המוכר מחו"ל באימייל. 

בחיפושיך באתרי מכירות שונים כגון Ebay ודומיו, סביר להניח כי תוכל למצוא קלרינט משומש במחיר זול יותר מאשר תמצא בארץ, אך יש לקחת בחשבון כי אמנם ההשקעה הכספית הראשונית בקניית קלרינט משומש יכולה להיות נמוכה יחסית ולכאורה להיראות כ"מציאה", אך בדוק נא שוב כי לא שכחת לקחת בחשבון גם את עלויות העברת הכסף למוכר בחו"ל, עלויות האריזה ועלויות המשלוח לארץ, עמילות מכס ודמי שחרור מן המכס יחד עם המיסים והמע"מ שתשלם על הכלי כאשר יעבור במכס בכניסתו ארצה...

בסוף זה גם לא יוצא כל כך זול כפי שתכננת ולכשתפתח את החבילה אתה עלול למצוא בתוכה "חתול בשק".

העלויות הנוספות שאתה עלול לשלם בגין הימור בעייתי:

העלויות הנוספות שאתה עלול להוציא עבור התיקונים השונים להם יזדקק הקלרינט לאחר מכן עקב מצבו הטכני הלקוי, יכולות לחבל בכדאיות העסקה. בדומה למכונית משומשת, אותה לעולם לא תרכשו מבלי לראותה ולבודקה לפרטי פרטים, הרי שגם במקרה זה מומלץ לבצע בחינה פיזית של קלרינט משומש לפני הקנייה, המלצה המקבלת משנה תוקף כאשר מדובר ברכישה מאדם פרטי ו/או דרך האינטרנט.

לכן, ללא בדיקה מקצועית אצל מומחה לקלרינטים הנך מניח את כספך על קרן הצבי והקנייה הופכת להימור אשר בד"כ אינו מצדיק את הסיכון.

רוב הקניות הללו הסתברו כהימור לא מוצלח:

עליך לקחת בחשבון כי במידה ולא הצלחת בקנייה אינטרנטית זו, הרי שהזמן והאנרגיות שתשקיע שוב בהתעסקות הממושכת אל מול המוכר/החנות בחו"ל לא ישתלמו, עלויות טלפונים לחו"ל ומישלוחים יקרים, שלא לדבר על תחושות אי שביעות רצון ותיסכול אשר ילוו את הקנייה הבלתי מוצלחת, במיוחד אם תצטרך להשקיע כאן בארץ תיקונים על חשבונך, על מנת להביא את הקלרינט למצב נגינה, במקרה הטוב !!

נשפנים רבים וטובים אשר לא הקשיבו לעצה חכמה ונאלצו לחוות על בשרם אכזבה כואבת, הודו בצער רב כי קנו באינטרנט רק שלוש פעמים: פעם ראשונה, פעם אחרונה ופעם אחת יותר מדי... 

קניית קלרינט משומש מחנות כלי נשיפה מקצועית - קנייה בטוחה: 

אם תבחר שלא להתעסק עם מודעות באינטרנט, עגמת נפש ואכזבות למיניהן קיימת האופציה המומלצת של רכישת קלרינט משומש מחנות העוסקת אך ורק בכלי נשיפה וקלרינטים והמנוהלת ע"י אדם שהוא במקצועו מומחה לכלי נשיפה ומסוגל לענות באופן מקצועי לכל שאלותיך, לבחור ולבדוק עבורך את הקלרינט המדובר, להשמיע לך את הקלרינט, לתת תמונה אמיתית לגבי מצב הקלרינט ולאשר את תקינותו תוך מתן אחריות על איכות ותפקוד קלרינט שאתה רוכש במיטב כספך.

רכישת קלרינט עם "אבא ואמא" - אחריות ואמינות:

רכישת קלרינט באופן שכזה תהא תמיד האופציה העדיפה עבורך כיוון שהיא הרבה יותר בטוחה ותעניק לך שקט נפשי, זהו קלרינט יד שניה עם "אבא ואמא" וקח בחשבון כי קלרינטים משומשים בחנות ייחודית שכזאת, נבדקו בקפידה ונמצאים במצב טכני מצוין כיוון שכל חנות כלי נשיפה מקצועית תמיד תנסה לשמור על הנכס היקר ביותר שלה - האמינות והמוניטין.

לסיכום, רכישת קלרינט אינה רק פונקציה של מחיר זול אלא במיוחד של איכות ותמורה לכספך, על מנת שלא ליפול בפח ולקנות קלרינט שאינו מתאים עבורכם, השתדל תמיד להיעזר באיש מקצוע - מומחה לקלרינטים, לפני הקנייה