X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

קניית חליל צד חדש או חליל צד משומש ? טיפים חשובים

נא להכיר - חליל צד :  

חליל צד הוא כלי נשיפה השייך למשפחת כלי נשיפה מעץ, כלי מורכב מבחינה מכאנית, הנשיפה לתוכו מתבצעת ע"י מתיחת השפתיים והזרמת אוויר דרכן אל מעל הפייה, כאשר רק חלק מן האוויר הנינשף חודר אל תוך ארובת הפייה ויוצר את הצליל.

מה ההבדל בין חליל צד פשוט לחליל צד איכותי בעבודת יד ?

ככל שהחליל הוא מקצועי יותר ועשוי ממתכות יקרות ככסף, זהב או פלטינה, כך יידרשו לבנייתו ולהרכבת הצירים הפנימיים וחלקיו הרבים והעדינים תשומת לב רבה ועבודת יד מקצועית עדינה ומדוייקת. 

בנייתם של חלילים ממתכות יקרות מייקרת אותם אל מול חלילים פשוטים המצופים כסף.

על סוגי חלילים:

קיימים סוגים רבים של חלילים עם מאפיינים שונים, תוספות שונות (סי נמוך, מי מכאני וכו'...) ובטווח מחירים גדול.

לכן, רכישת חליל צד מצריכה איסוף מידע וקבלת ייעוץ מקצועי, במיוחד עבור אנשים אשר אינם בעלי רקע בנגינת חליל צד, או כאלה הנמצאים בשלבי נגינה מוקדמים.

אנשים רבים אינם מודעים להבדלים בין סוגי חלילים ופעמים רבות מופתעים מן המחירים וממורכבות הבחירה בחליל המתאים.

קניית חליל צד זול ? תחשוב פעמיים !!

גידי אורן מומחה לכלי נשיפה ממליץ לך לאסוף מידע ולהשקיע מחשבה והגיון לפני רכישת חליל צד, לנסות ולהבין היטב מדוע לא כדאי להשקיע בחליל זול אלא דווקא בחליל איכותי, על מנת למנוע מצב לא נעים בו יצא שכרך בהפסדך.  

התנסות ראשונית בנגינת חליל צד, השכרת חליל צד ומציאת מורה לחליל צד:     

אם מעולם לא ניסית לנגן על חליל צד אזי מומלץ להתנסות מעט בנגינה לפני ההחלטה על רכישת חליל צד ולקבוע שיעור ניסיון עם מורה לחליל או להתייעץ עם חלילן טוב, בד בבד עם השכרת חליל צד לתקופת התנסות ראשונית של שלושה חודשים.

זוהי תקופה סבירה ומספקת עבורך על מנת להבין ולגבש דעה עד כמה אתה רציני לגבי המשך הנגינה בחליל.

השכרת חליל צד - על מה להקפיד ?

הקפד כי החליל השכור יהיה איכותי ונוח לנגינה. קח בחשבון כי חליל צד אשר אינו מטופל אצל מומחה לכלי נשיפה ואשר כריותיו אינן אוטמות כהלכה עלול להיות קשה לנגינה ולגרום לך לנגינה מאומצת, לתסכול ולהתקדמות איטית בנגינה.

איכות החליל השכור חשובה מאוד כיוון שהקשיים הטכניים הללו בנגינה אשר אינם באשמת המנגן או מפאת היעדר כשרון מוסיקלי, עלולים חלילה לחרוץ לרעה את גורל ההתנסות שלך בנגינה. כיוון שפינית זמן יקר להתנסות זו, קח אותה ברצינות.

זמנך יקר ? קח את החליל ברצינות:

חשוב להבין כי הצעדים הראשונים בנגינת חליל צד אינם קלים, גם בהשוואה לכלים אחרים וייתכן אף כי בהתחלה יהיה מעט קשה עבורך להפיק ממנו צלילים או להחזיק אותו. זכור כי ההתחלה הקשה כלל אינה מעידה על הפוטנציאל שלך להמשך ולמעשה, אם ההתנסות עם החליל הותירה אותך סקרן להמשך ועם "טעם של עוד" וההתלהבות  מן הנגינה אכן מרגשת אותך, אזי שווה להמשיך לנגן ולחשוב ברצינות על רכישת חליל צד. 

שיעורי נגינה אצל מורה לחליל צד:  

בטרם כל, חשוב מאוד למצוא מורה לחליל, מורה טוב אינו חייב להיות נגן חליל מעולה אלא פשוט מורה טוב שיהיה לך חיבור טוב עימו ואשר ידע להעביר לך את הידע המקצועי שלו. אפשר למצוא מורה לחליל באופן פרטי או לימוד נגינה במסגרת קונסרבטוריון למוסיקה או בית ספר למוסיקה.

לאחר שלושה חודשים של שיעורי נגינה רצופים תוכל להבין ולגבש דעה עד כמה אתה רציני לגבי המשך הנגינה בחליל ואז לחשוב על רכישת חליל צד.

המלצות על מורה לחליל צד :

 המלצות על מורה לחליל צד ניתן לקבל מחברים המנגנים על חליל צד, או להתייעץ עם מומחה לכלי נשיפה.

השכרת חליל צד והיכן שוכרים ?              

מומלץ שלא לשכור חליל צד מקונסרבטוריון או בית ספר למוסיקה, מבלי שבדקת אותו והנך בטוח באיכותו הטובה של החליל. 

המלצה זו אינה גורפת אך מפאת חוסר בתקציב לתיקון כלי נשיפה במוסדות מסוג זה, במקרים רבים שוכבים כלי נשיפה מוזנחים במשך שנים על מדפים במחסן קונסרבטוריון או בתי ספר למוסיקה מבלי שעוברים טיפול שנתי בכריות ובמכאניקה ולכן מצבם רע, קשה מאוד לנגן עליהם והם אינם מומלצים לנגינה, במיוחד לא עבורך שהרי איכות החליל היא קריטית עבורך להתנסות הראשונית בנגינה והקשיים הטכניים הללו בנגינה אשר אינם באשמתך ואינם קשורים לכישרונך המוסיקלי, עלולים חלילה לחרוץ לרעה את גורל ההתנסות בנגינה !! 

בכל מקרה, מומלץ לבדוק את החליל אצל מתקן כלי נשיפה או להתייעץ עם מומחה לכלי נשיפה.

גידי אורן ישכיר לך חליל צד במחיר לא יקר לתקופת מינימום של שלושה חודשים, החלילים המושכרים הם באיכות מצויינת, מטופלים ונבדקים בקפידה על מנת לשרת את המטרה, כאמור - זוהי תקופה סבירה ומספקת על מנת להעריך עד כמה אתה רציני לגבי המשך הנגינה על חליל צד.

הגיע הזמן לחשוב על קניית חליל צד:     

השכרת חליל צד היא פתרון נפלא לתקופת שיעורי הנגינה הראשונים וההתנסות הראשונית, לאחר מכן, אם תחליט להמשיך ולנגן אזי כנראה שהגיע הזמן לקנות חליל צד.

במידה ותחליט לקנות את החליל ששכרת או כל חליל צד אחר, גידי אורן יקזז עבורך ממחיר קניית החליל את שלושת חודשי השכירות הראשונים שכבר שילמת, מה שהופך את השכרת החליל למשתלמת עוד יותר.

תקופת שכירות ארוכה של יותר משלושה חודשים אינה משתלמת בשל ההוצאה המצטברת על השכירות אשר באה על חשבון תקציב קניית חליל צד חדש.

קניית חליל צד חדש:   

באם התקציב העומד לרשותך מאפשר לך לקנות חליל חדש הרי שקיימות חנויות "כלבו" העוסקות במכירת כל כלי נגינה מכל הסוגים, אך כיוון שתחום כלי נשיפה הינו תחום ייחודי המצריך ידע וניסיון מקצועי ספציפי, הרי שההמלצה הגורפת היא למצוא חנות מקצועית העוסקת אך ורק בתחום כלי נשיפה, אשר בה נמצא אדם שהוא באמת מומחה לכלי נשיפה היכול לענות באופן מקצועי לכל שאלותיך וכמובן לבחור ולבדוק עבורך את החליל המדובר, להשמיע לך מס' חלילים להשוואה, לאשר את תקינותו ואף להעניק לך אחריות על איכות ותפקוד החליל שאתה רוכש במיטב כספך !!  

איזה חליל צד חדש לבחור ?

בבחירת החליל החדש שלך קח בחשבון כי בתהליך ייצור חליל צד מעורבת ברמה כזו או אחרת עבודת יד ולכן לעולם לא תמצא שני חלילים זהים לחלוטין, קיימים הבדלים לא קטנים אפילו בין חלילים אשר שניהם בני דגם זהה ואף מאותו פס ייצור.

מהם ההבדלים בין חלילים ?

ההבדלים המורגשים בין חלילים מאותו דגם ואף מאותו פס ייצור עשויים להיות בכיוונון חוזק הקפיצים, באופן חיתוך הפייה (משפיע על הפקת הצליל), בגובה הקלאפות מעל הגביעים (משפיע על פיזור הצליל ועל האינטונציה הפנימית של החליל), ייתכנו הבדלים באופן הושבת הכריות (כריות שאינן אוטמות משמעו בריחת אוויר וקושי בנגינה), פרמטרים אילו ואחרים משפיעים ביותר על איכות ואופי הצליל, קלות ונוחות הנגינה וההנאה מן הנגינה.

היכן כדאי לך לקנות חליל צד ומדוע ?

כאן באים לידי ביטוי היתרונות המשמעותיים של קניית חליל צד מידיו של מומחה לכלי נשיפה אשר נהנה לעבוד בהובי שלו בכל יום מחדש ושמח להעניק לך מן הידע האישי העצום והניסיון רב השנים בתחום כלי נשיפה.

גידי אורן דואג כבר 25 שנים לטפל בכל חליל צד חדש או משומש לפני מכירתו ומשביח אותו על מנת שתוכל לקבל מקסימום איכות חליל בכסף שלך. 

תוכל לבחון חלילים שונים בעצמך או בעזרת המורה שלך או חלילן מקצועי, להשוות ביניהם ולבחור לעצמך חליל צד שיהיה הטוב ביותר מביניהם.

אחריות מקיפה על חליל צד:

היתרון הנוסף של קניית חליל אצל גידי אורן כלי נשיפה היא האחריות המיוחדת והמורחבת. גידי אורן, בנוסף להיותו מתקן חלילים, מנגן כבר 38 שנים על חליל צד והוא הכתובת עבורך בכל מה שקשור לחליל שלך, יעניק לך הוראות הפעלה והסברים מפורטים איך שומרים על חליל, מה מותר ומה אסור, גם כיוונונים הנחוצים אח"כ יבוצעו ללא תשלום במקצועיות. 

זהירות - חלילים סינים:

בעשור האחרון, השוק מוצף בכל מיני  חלילים זולים מסין ומן המזרח הרחוק אשר אימצו לעצמם שמות יוקרתיים ומפוצצים בנוסח אנגלי או בנוסח צרפתי המסווים לכאורה את מוצאם המלוכסן. מחירם אמנם זול אך איכותם זולה עוד יותר, אמינותם ואורך חייהם מוטלים בספק, חלילים אילו אינם עמידים לאורך זמן ותדירות התיקונים בהם גבוהה !!

קניית חליל צד משומש מאדם פרטי:   

קניית חליל צד משומש מחייבת בדיקה מקצועית ויסודית הרבה יותר מאשר בקניית חליל צד חדש. כמו בכל מוצר יד שנייה הרי שגם חליל צד יד שנייה הוא בעל עבר שאותו לא ניתן באמת לדעת, גם את הסיבות האמיתיות למכירת החליל לא תמיד תדע, במיוחד אם חושבים על קניית חליל משומש מאדם פרטי אשר האינטרס הברור שלו הוא למכור לך, במקרה שכזה אין לך אפשרות החלפה או השוואה.

חליל צד משומש שקנית מאדם פרטי עלול להיות במצב לא טוב ועם בעיות אשר קשה להבחין בהן בבדיקה הראשונית אלא רק בהמשך.

תמיד יש לקחת בחשבון כי אמנם ההשקעה הכספית הראשונית בקניית חליל צד משומש יכולה להיות נמוכה יחסית ולכאורה להיראות כ"מציאה", אך הכסף שאתה עלול להוציא עבור התיקונים השונים להם יזדקק החליל לאחר מכן עקב מצבו הטכני הלקוי, יכול לחבל בכדאיות העסקה.

איך להימנע מקניית "חתול בשק" או יותר נכון "חליל צד בשק" ?

כדי להימנע מקניית "חתול בשק" כדאי לך להיעזר בשירותיו של מומחה העוסק בתחום תיקון כלי נשיפה באופן מקצועי, על מנת שיבדוק עבורך האם קיימות בחליל בעיות מהותיות ושמא יצריך השקעה ראשונית גדולה, למשל תיקון גדול והכרחי אשר יהפוך את הקנייה לבלתי משתלמת.

בדיקת חליל צד אצל מומחה לתיקון חלילים ויתרונותיה:

בבדיקת החליל יבדוק המומחה את גילו והאם קיימים בו נזקים חבלתיים או שמא אולי נזקים בלתי הפיכים, כדאי לבחון חופשים במכאניקה, האם חסרים ברגים או קפיצים או חלקים חשובים, האם ישנם צירים פנימיים תקועים שהחלידו וצריך לחלצם כדי שהמכאניקה תוכל לפעול בחופשיות, הלחמות שהתנתקו ממקומן, בלאי הכלי, יכולתו לנגן מכוון וכמובן את מצב הכריות.

המומחה יבדוק האם הן משומשות מדי או קרועות והאם הן אוטמות כהלכה את הגביעים (Tone Holes) וכו'...

לפיכך - אם באפשרותך לערוך לחליל בדיקה ראויה בה תקבל הערכת שווי ערך אמיתית של החליל ולהיות ערני לסימנים ול"נורות אדומות" אשר עשויים להתריע בפניך אם חלילה מדובר בהשקעה כספית גבוהה יותר מן ההוצאה הנראית לעין, נראה כי קניית חליל צד משומש באופן זה היא אופציה מצויינת.

חליל צד משומש ? עם קצת מזל וסבלנות תמצא מציאה:

אם יתמזל מזלך, ייתכן ואף תצליח  במחיר של חליל חדש ופשוט יחסית למצוא חליל משומש מתקדם ואיכותי הרבה יותר.

אין סיבה מיוחדת לחשוש מכך שמדובר בכלי ישן יותר כיוון שבאופן עקרוני, כאשר מדובר בחליל ראוי לשמו שלא עבר טראומות חבלתיות או הזנחה, אין חשיבות רבה לגילו של הכלי ולפעמים אפילו ההיפך הוא הנכון.

חלילים אשר יוצרו לפני עשר או עשרים שנה יוצרו בסטנדרט גימור ובקרת איכות גבוהים הרבה יותר מן הסטנדרטים המקובלים כיום, אפילו בחברות יצרניות נחשבות. זאת בשל התחרות הגוברת בתחום ייצור כלי נשיפה בעולם וכניסתם לשוק של חלילים מתוצרת המזרח הרחוק הזולים מאוד באיכותם.

איך תדע אם מצאת חליל צד שהוא מציאה אמיתית ?

אם למשל מצאת חליל משומש איכותי בן חמש או עשר שנים, בהחלט ייתכן כי תוכל לקנות אותו במחיר זול יותר מאשר חליל חדש אחר ואפילו קיים סיכוי לא קטן שיהא זה בעצם חליל איכותי הרבה יותר מאילו המיוצרים כיום אפילו מן הדגם הדומה.

אם הצלחת למצוא כזאת "מציאה" אמיתית, הרי גם אם יזדקק לאיזשהו טיפול תחזוקתי אצל מתקן חלילים, ברור כי קניית חליל משומש כזה משתלמת לך יותר מאשר קניית חליל חדש.

בדיקת חליל צד - לא כל הנוצץ זהב - לך על בטוח !!

במידה ונפלת על חליל צד "מציאה" ובדקת אותו היטב אצל מומחה לחלילים כדי "ללכת על בטוח", אל תשפוט אותו לרעה אם אינו נוצץ ומבריק או שהציפוי שלו מעט שרוט או משחיר, זכור נא כי אילו פרטים חיצוניים זניחים אשר לרוב אינם מעידים על מצב הנגינה של החליל ו/או איכותו הבסיסית ואשר לרוב ניתן לטפל בהם אם הם באמת יהיו חשובים עבורך.

זכור כי גם חליל חדש לא יישאר מבריק לעד וגם הוא לבטח יזדקק מעת לעת לטיפולי תחזוקה שוטפת.

קניית חליל צד משומש או חליל צד חדש בחו"ל או דרך האינטרנט: 

האינטרנט פותח עבורנו אפשרויות קנייה בלוחות יד שנייה של מוצרים רבים כולל חלילים משומשים, קל לך לאתר מוכרים מכל רחבי העולם ולכאורה זאת נראית ממש אידיליה.

אך לקנייה כזאת יש יותר חסרונות מיתרונות, קנייה אינטרנטית דורשת השקעת זמן רב במעקב וחיפוש אחרי ההיצע של חלילים משומשים ומודעות יד שנייה בלוחות המודעות באינטרנט, ברוב המקרים זו בעצם אשלייה כיוון שאסור לקנות חליל צד מבלי לבדוק אותו היטב ובמקרה זה אין לך אפילו אפשרות לראות ולנסות את החליל !!

קניית חליל צד יד שניה באופן זה - הימור בעייתי:

חליל צד משומש שמצאת דרך האינטרנט או מאדם פרטי עלול להיות במצב לא טוב ועם בעיות אשר קשה להבחין בהן בתמונות אשר שולח אליך המוכר מחו"ל באימייל.

בחיפושיך באתרי מכירות שונים כגון Ebay ודומיו, סביר להניח כי תוכל למצוא חליל צד יד שניה במחיר זול יותר מאשר תמצא בארץ, אך יש לקחת בחשבון כי אמנם ההשקעה הכספית הראשונית לצורך קניית חליל צד משומש יכולה להיות נמוכה יחסית ולכאורה להיראות כ"מציאה", אך בדוק נא כי לא שכחת לקחת בחשבון גם את עלויות העברת הכסף למוכר בחו"ל, עלויות האריזה ועלויות המשלוח לארץ, עמילות מכס ודמי שחרור מן המכס יחד עם המיסים והמע"מ שתשלם על הכלי כאשר יעבור במכס בכניסתו ארצה...

בסוף זה גם לא יוצא כל כך זול כפי שתכננת ולכשתפתח את החבילה אתם עלולים למצוא בתוכה "חתול בשק". 

העלויות הנוספות שאתה עלול לשלם על הימור בעייתי:

העלויות הנוספות שאתה עלול לשלם עבור התיקונים השונים להם יזדקק החליל לאחר מכן עקב מצבו הטכני הלקוי, יכול לחבל בכדאיות העסקה.

בדומה למכונית משומשת, אותה לעולם לא תרכוש מבלי לראותה ולבודקה לפרטי פרטים, הרי שגם במקרה זה מומלץ לבצע בחינה פיזית של חליל צד משומש לפני הקנייה, המלצה המקבלת משנה תוקף כאשר מדובר ברכישה מאדם פרטי ו/או דרך האינטרנט.

ללא בדיקה מקצועית אצל מומחה לחלילים הנך מניח את  כספך על קרן הצבי והקנייה הופכת להימור אשר בד"כ אינו מצדיק את הסיכון.

רוב הקניות של חלילים באופן זה הסתברו כהימור לא מוצלח:

עליך לקחת בחשבון כי במידה ולא הצלחת בקנייה אינטרנטית זו, הרי שהזמן והאנרגיות שתשקיע שוב בהתעסקות הממושכת אל מול המוכר/החנות בחו"ל לא ישתלמו, עלויות טלפונים לחו"ל ומישלוחים יקרים, שלא לדבר על תחושות התיסכול אשר ילוו את הקנייה הבלתי מוצלחת, במיוחד אם תצטרך להשקיע כאן בארץ תיקונים על חשבונך, על מנת להביא את החליל למצב נגינה, במקרה הטוב !!  

נשפנים רבים וטובים אשר לא הקשיבו לעצה חכמה ונאלצו לחוות על בשרם אכזבה כואבת, הודו בצער רב כי קנו באינטרנט רק שלוש פעמים: פעם ראשונה, פעם אחרונה ופעם אחת יותר מדי...

קניית חליל צד משומש מחנות כלי נשיפה מקצועית - קנייה בטוחה:  

אם בחרת שלא להתעסק עם מודעות באינטרנט, עגמת נפש ואכזבות למיניהן קיימת האופציה המומלצת של רכישת חליל משומש מחנות העוסקת אך ורק בכלי נשיפה וחלילים והמנוהלת ע"י אדם שהוא במקצועו מומחה לכלי נשיפה ומסוגל לענות באופן מקצועי לכל שאלותיך, לבחור ולבדוק עבורך את החליל המדובר, להשמיע לך מס' חלילים להשוואה, לתת לך תמונה אמיתית לגבי מצב החליל ולאשר את תקינותו תוך מתן אחריות על איכות ותפקוד חליל צד שאתה רוכש במיטב כספך.

רכישת חליל צד עם "אבא ואמא" - אחריות ואמינות:

רכישת חליל באופן שכזה תהא תמיד אופציה עדיפה כיוון שהיא הרבה יותר בטוחה ותעניק לך שקט נפשי, חליל צד משומש עם "אבא ואמא" וקח בחשבון כי חלילים משומשים בחנות ייחודית שכזאת, נבדקו בקפידה ונמצאים במצב טכני מצוין כיוון שכל חנות כלי נשיפה מקצועית תמיד תנסה לשמור על הנכס היקר ביותר שלה - האמינות והמוניטין.

לסיכום, רכישת חליל צד אינה רק פונקציה של מחיר זול אלא במיוחד של איכות ותמורה לכספך, על מנת שלא ליפול בפח ולקנות חליל צד שאינו מתאים עבורך, השתדל תמיד להיעזר באיש מקצוע - מומחה לחלילים, לפני הקנייה

 
המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
מידע
טלפון: 052-2505092
יצירת קשר
מזמינים וחוסכים