X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

איזה סקסופון כדאי לי לקנות ? - כל המידע

קניית סקסופון - איזה סקסופון כדאי לקנות ?

איכות סקסופון נקבעת לא רק לפי החומרים מהם הוא בנוי וקיימים פרמטרים נוספים ומשמעותיים המשפיעים על איכויותיו, כגון: יכולתו לנגן מכוון, ארגונומיה ומיקום הקלאפות, מיקום צירים מסויימים כמו למשל Palm Keys או מגש זרת שמאל והגישה אליו, מידת ההשקעה בבנייתו והאם הוא סקסופון סטודנטיאלי או מאידך סקסופון עבודת יד, קלות הפקת הצליל וגווניו, וכו'...

כל חומר נשמע שונה ולכן לא ניתן להמליץ בהכללה דווקא על סקסופון העשוי סגסוגת ספציפית או מצופה בציפוי מסויים, שהרי זהו עניין של טעם וקשור להתאמת הצליל לטעמו של הנגן.

קניית סקסופון זול:

לגבי סקסופונים זולים למתחילים, משיקולים מקצועיים ובהתחשב בחוויות לא נעימות של קונים מאוכזבים רבים אשר סיפוריהם הגיעו לאוזני, אני נמנע מלהמליץ על רכישת סקסופונים זולים מתוצרת סין, בשל איכותם הירודה, זכור כי מה שנראה לך לכאורה זול עשוי להתברר בסופו של דבר כיקר  ביותר !!

האם קניית סקסופון חדש ומודרני עדיפה על פני קניית סקסופון וינטאג' ישן ?

זו תמיד שאלת השאלות, הבחירה צריכה להיות תלויה באיזה גוון צליל אתה חפץ ואיזה סגנון מוסיקה תעדיף לנגן עם הסקסופון שלך, אני מודה כי קיים איזשהו קסם מיוחד בנגינה על סקסופון וינטאג' אך במידה ותחשוב על קניית סקסופון שכזה, תצטרך לקחת בחשבון את המשמעויות הכלכליות של תחזוקת סקסופון משומש וישן עם בעיות בלאי כרוניות לעומת סקסופון איכותי ומודרני עם אחריות צמודה של מומחה לכלי נשיפה.

שיקול נוסף עבורך יהיה מידת הסיכון שתהיה מוכן לקחת על עצמך בעת קניית סקסופון ישן כאשר שיפוץ סקסופון ירחף כענן מאיים מעל לראשך וכאמור - שיפוץ סקסופון ישן אינו קל לביצוע כמו שיפוץ סקסופון מודרני, גם גובה מחירו של סקסופון משומש אל מול סקסופון איכותי חדש הוא שיקול, בעת קניית סקסופון משומש אנא קח בחשבון מהי ההסתברות שתצליח למכור אותו בבוא היום, לכשתחליט להשתדרג לסקסופון איכותי יותר, וכו'...

אגב - קלות הנגינה בכל סקסופון תלויה במס' גורמים, כאשר הבולטים ביניהם יהיו איכות הכריות ויכולתן לאטום את הגביעים עם מינימום דליפות אוויר.

גורם נוסף המשפיע על קלות נגינה בכל סקסופון הוא החומר ממנו בנוי הכלי, ככל שהחומר ממנו בנוי סקסופון יהיה רך יותר (כפי שנהוג בחלק מן הסקסופונים הישנים) אזי מעבר לבעיות מכאניות נלוות הרי שיידרש מאמץ רב יותר כדי לנשוף בו כיוון שתהיה לו התנגדות רבה יותר, כיוון שמתכת רכה סופגת יותר את הצליל (למשל מודלים ישנים כמו: Selmer Balance Action, King Zephir, Martin ואחרים...).

גם עובי המתכת - עובי דופן הצינור (Tube) ממנו בנוי גוף הכלי, הוא בעל השפעה רבה על התנגדות סקסופון. בדרך כלל בגופם של סקסופונים ישנים, עובי הדופן עבה יותר מאשר סקסופונים מודרניים ולכן יש להם התנגדות רבה יותר ואף נדרש מאמץ רב יותר כדי לנשוף בהם.

מצד שני - סקסופון ישן עם התנגדות שכזאת יהיה מסוגל לתת לך רזונאנס רחב וצליל בשרני ועמוק יותר מאשר סקסופון העשוי מחומר פחות רך ואשר ייתן צליל "רזה" יותר, במקרים רבים מקובל לאזן את בעיית ההתנגדות עם פייה מתאימה המקלה מעט על הנגינה, אך זו השקעה כספית נוספת, אשר גם היא חייבת להילקח בחשבון בעת קניית סקסופון משומש וישן.

יתרון נוסף לסקסופון עם התנגדות היא השמנמנות בגוון הצליל שלו, אשר תורמת במיוחד לנגינת האוקטבה השלישית שהיא בד"כ מעט "צרחנית" בכלי נשיפה.

מבחינה מכאנית, בסקסופונים ישנים הולבשו קלפות רבות על מעט מדי צירים, מה שמעמיס מאוד על הציר הפנימי ואף עלול ליצור בו בלאי רב לאורך השנים , במיוחד במכאניקת יד שמאל - Upper Stuck .

לעומתם, בכלים המודרניים המכאניקה מפוזרת על צירים רבים יותר וחלוקת העומס עליהם הגיונית יותר, זו הסיבה שאמינותם המכאנית גבוהה יותר.

האם להעדיף קניית סקסופון אלט או קניית סקסופון טנור ?

זהו עניין של העדפה אישית, תלוי בסוג המוסיקה האהוב עליך כיוון שצליליו של סקסופון טנור הם נמוכים יותר ובשרניים יותר, בעוד סקסופון אלט מנגן בסולם Eb הרי שלעומתו סקסופון טנור מנגן בסולם Bb. העדפתך תלויה גם במידותיך הפיזיות, לדוגמא: זאטוט בן 10 לא יוכל לשאת על כתפיו סקסופון טנור וייאלץ להסתפר באחיו הצנום יותר במידותיו ובמשקלו - סקסופון אלט. 

מה נוח יותר - סקסופון אלט או סקסופון טנור ?

שני סוגי סקסופונים שהם נוחים באותה מידה, האיצבוע בשניהם זהה והשיקול הוא כנ"ל - העדפותיך האישיות ומידותיך הפיזיות, היות וכאמור, סקסופון טנור כבד מאחיו הצנום יותר. 

קניית סקסופון משומש עם בעיות כיוון - עד כמה זה חשוב ?

סקסופון שאינו מכוון הוא בעייתי ויפריע לך קשות במידה ותחפוץ לנגן עם ליווי או הרכב או נגנים נוספים בעוד שסקסופון מכוון ויציב פותר לך את הבעייה.

בעזרת סקסופון איכותי ומכוון יהיה קל יותר לבצע תיקוני אינטונציה ואף לנגן חצאי ורבעי טונים (מקובל בסגנונות מוסיקה שונים), מיותר לציין כי אם ניחנת בשמיעה טובה, בעיות כיוון יפריעו לאוזניך ובמוקדם או במאוחר תמצא את עצמך בפני קניית סקסופון אחר, משובח יותר ומכוון יותר, רק שהדרך שעברת עד הלום היתה יקרה ומיותרת !! 

האם קניית סקסופון עם גביעים משוכים עדיפה על קניית סקסופון עם גביעים מופשלים ?

ע"ג גוף סקסופון יושבים גביעים במס' גדלים שונים, בסקסופונים רבים ומודרניים יחסית - הגביעים משוכים (Drawn Tone Holes) וברבים אחרים שהם ישנים יחסית כגון: Conn Naked Lady, Conn Chue Berry, Martin, King Super 20 ואחרים, הגביעים מופשלים (Rolled Tone Holes).

בחלק קטן מאוד מן הסקסופונים הישנים אשר נבנו בעבודת יד ושייכים למשפחת ה - Vintage קיימים אף סקסופונים עם גביעים המולחמים (Soldered Tone Holes) ע"ג הגוף שזה מאוד בעייתי במיוחד בחלוף 40-80 שנה ויותר מאז ייצורם, שכן ההלחמות של גביעים אילו מתיישנות ומתנתקות ממקומן והלחמתן בחזרה למקומם מסובכת וכרוכה בפירוק הכלי לגורמים ועלויות בהתאם.

מנסיוני המקצועי עדיף מבחן הנגינה והשמיעה כדי לבחור איזה סקסופון באמת עדיף לך לקנות, ייתכן הבדל מסויים באיכות הצליל וההחזר (Response) של הסקסופון אך אין קביעה לעדיפות חד משמעית בנושא זה.

למעט סקסופונים, באילו כלי נשיפה נוספים אני מטפל ?

למעשה אני מטפל בכל סוגי כלי נשיפה מעץ, כמו למשל: קלרינט, קלרינט בס, אבוב, קרן אנגלית, בסון, קונטראבסון, חליל צד ואף עוסק במלאכת ייצור סקסופונים מקצועיים בעבודת יד, בהם מוטמעת טכנולוגיית הנדסת אנוש המתקדמת מסוגה בעולם (מוגנת כפטנט)!! כמו כן מטפל בכל סוגי כלי נשיפה ממתכת , כגון: חצוצרה , קורנט , פלוגל הורן , קרן יער , טרומבון , אופוניום , בריטון , טובה , סוזאפון וכו'...  

 
המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
מידע
טלפון: 052-2505092
יצירת קשר
מזמינים וחוסכים