X סגירה
 

תיקון קלרינט - באילו קלרינטים אני מטפל ?

תיקון קלרינט - כל המידע הדרוש:

קלרינטים - מהם סוגי הטיפול ? איך מונעים סדקים בקלרינט שלך ? מדוע צריך כל שש שנים להשרות קלרינט בשמן שקדים ? מהו שיפוץ קלרינט ? מדוע קלרינט זקוק לטיפול שנתי ? תיקון קלרינט ומה הוא כולל ? מהם נוהלי מסירת קלרינט לתיקון ? כמה זמן לוקח תיקון קלרינט ? איך ינגן קלרינט שלך אחרי תיקון מקצועי ? מה קשה יותר לתקן - קלרינט סי במול או קלרינט בס ? שלא כמו בסיפור על הסקרנות שהרגה את החתול, כאן דווקא שווה לך להיות סקרן ולקרוא...

באילו קלרינטים אני מטפל ?

מטפל בקלרינטים מכל הסוגים: קלרינטים מקצועיים, קלרינטים חדשים, קלרינטים משומשים, קלרינטים עשויים עץ, קלרינטים עשויים עץ / בקליט / רזונייט ופולימרים אחרים, מתוצרת כל החברות.

באילו פיות קלרינטים אני מטפל ?

אני מטפל בכל סוגי פיות קלרינט העשויות רזונייט, עץ, קריסטל או מתכת וכו'... הרחבת ושידרוג פיות לקלרינט מתוצרת כל החברות.

השירותים והטיפולים של קלרינטים כוללים: תיקון והשבחת קלרינטים הלחמות מכניקה של קלרינטים מכל הסוגים (קלפות שבורות, פוסטים רופפים / מנותקים וכו'... טיפול בסדקים אשר נוצרו בעץ (סדקים משינויי טמפרטורה נוצרים בד"כ בחלק העליון של קלרינט או חס וחלילה מנפילה...) שינויים מבניים במכניקת קלרינט והוספת קלאפות ע"פ הזמנה. יישור ו/או החלפת צירים במנגנון / מכניקה של קלרינט. החלפת פינים במנגנון קלרינט. החלפת שעם במחברי קלרינט. שינוי גביעי קלרינט (Under-cutting מקצועי) במקרה שהקלרינט באמת אינו מכוון ולאחר שמוצו כל האפשרויות האחרות. החלפה וכיוונון של קפיצי קלרינט. הושבת כריות ו/או החלפת כריות קלרינט (קיימות כריות מסוגים שונים ומחומרים שונים המותאמות לכל כלי). השתקת מנגנון המכניקה של קלרינט. ביטול חופשים במכאניקה של קלרינט. חילוץ ושחרור חלקים תקועים. קיבוע ברגים וצירים הנפתחים מעצמם. טיפול שנתי (הושבת הכריות מחדש, כוונון ושימון המכניקה וכו'... שיפוץ קלרינט (החלפת הכריות, לבדים, שעמים, שינוי גובה קלפות, כיוונון הכלי,  טונהולז, חופשים, ברגים, צירים...) מתן ייעוץ מקצועי לגבי מכירת / קניית קלרינט ו/או קלרינטים (שירות זה ניתן בחינם). בדיקת קלרינט ו/או קלרינטים חדשים ומשומשים לפני מכירת / קניית קלרינט ובכלל (שירות זה ניתן בחינם). הערכת שווי קלרינט ו/או שמאויות לצרכי ביטוח. הערכת נזק קלרינט ו/או שמאויות נזק לצרכי ביטוח. מסירת קלרינט לתיקון:

מסירת קלרינט לתיקון מבוצעת בתיאום מראש, למרות עומס ההזמנות הנני מקפיד להתרכז ולעבוד רק על קלרינט אחד בו זמנית.

תחילת ביצוע העבודה הוא מרגע קבלת הקלרינט שלך לתיקון, מרגע זה יזכה הקלרינט שלך לתשומת לב מירבית, תוך מאמץ והשתדלות נטולת פשרות לבצע את העבודה על הצד הטוב והמקצועי ביותר ולהחזירו אליך מתוקן במצב מעולה ובהקדם.

תיקון קלרינט - מומלץ לתאם הגעתך:

הזמנת תיקון קלרינט בתיאום מראש מומלצת במיוחד בעונות ה"בוערות" כגון חופשות או תחילת שנת הלימודים ותאפשר לי לעמוד בזמנים ולמסור לך קלרינט מתוקן, במועד הנוח לך ובמקרים מסוימים אולי אף לקצר את משך "אישפוז" הקלרינט.

בדיקת קלרינט - חינם:

בעת בדיקת קלרינט לפני תיקון אני עורך "היכרות" עם הקלרינט, מנגן עליו ובודק אותו ביסודיות בנוכחותך, מנסה ללמוד במידת האפשר על הרגלי הנגינה שלך, למשל: לחיצה חזקה על הקלפות, הזעה וחומציות המשפיעות על הצירים הפנימיים ועל מצב גוף הקלרינט, במיוחד אם הוא עשוי עץ, וכו'....

טיפול שנתי / תקופתי - קלרינט:

הטיפול השנתי הוא טיפול תחזוקתי חיוני, חשיבותו רבה מאוד ומומלץ לבצע את הטיפול אחת לשנה גם אם לדעתך הקלרינט שלך "מנגן" וזאת על מנת לצמצם את הבלאי של הקלרינט ולשמור על הכריות מרועננות ואוטמות וכדי ש"סתימה" לא תהפוך חלילה ל"טיפול שורש".

הטיפול השנתי כולל הושבת כל הכריות מחדש וביטול חופשים במכניקה, בנוסף משומנים כל הצירים כיוון שהשמן הקיים בצירי הקלרינט הוא בעל אורך חיים מוגבל ובהתייבשו הוא חושף את צירי הפלדה הפנימיים לחלודה הגורמת למנענעים להיתקע.

שיפוץ קלרינט - אוברול כללי:

בשונה מן הטיפול השנתי המבוצע בקלרינט אחת לשנה, הצורך בשיפוץ קלרינט (אוברול כללי) נקבע לפי מצב הכריות, ככל שהן מתיישנות, הן מאבדות מגמישותן ומתעוותות והעור העוטף אותן נסדק ונקרע, במצבן זה הן דולפות יותר ויותר וכבר לא ניתן להושיבן מחדש ועל כן יש להחליפן.

בהזדמנות זו שבה מפורקת המכניקה של קלרינט לחלקים, ניתן לנקותו ביסודיות ואף להטביל את גוף העץ בשמן שקדים לשבוע ימים, זמן זה מנוצל לביצוע כל מיני שיפורים במכניקה ולפתרון בעיות בלאי מכאניות, לביטול חופשים שנוצרו בין הפוסטים, לאיזון מתח הקפיצים, להחלפת כל השעמים שע"ג המחברים שבין חלקי הקלרינט, החלפת כל השעמים במכניקה, איזון גובה הקלפות וכו'...

בניגוד לשיפוץ קלרינט מודרני, שיפוץ קלרינט ישן (במיוחד אם הוא עשוי עץ) מצריך תשומת לב רבה יותר לצורך טיפול בבעיות ההזדקנות של הכלי וביצוע "מתיחת פנים" יסודית בנוסף לתהליך החלפת הכריות.

כמה זמן נמשך שיפוץ קלרינט ?

שיפוץ קלרינט והטמעת / הושבת הכריות החדשות היא עבודה סזיפית מאוד הלוקחת זמן רב ומצריכה פירוקן והרכבתן מחדש פעמים רבות שוב ושוב עד לישיבתן המושלמת ואטימה מוחלטת, שיפוץ קלרינט מחזיק בממוצע בין 4-5 שנים ומשך הזמן מושפע מגורמים רבים כגון חומציות הזיעה והבל הפה של הנגן (לחות, מליחות וחומציות משפיעים לרעה על הצירים הפנימיים העשויים פלדה), הרגלי הנגינה של הנגן ותנאי מזג האוויר להם נחשף קלרינט.

השריית קלרינט עץ בשמן שקדים, מדוע ?

השריית חלקי העץ של קלרינט בשמן שקדים היא טיפול חיוני ביותר, בדומה לשאר כלי הנשיפה מעץ (חליליות עץ, בסון וכו'...).

השרייה זו למשך שבוע ימים בטמפ' מסויימת נועדה להחזיר לעץ את החיות והגמישות המקורית שלו ואף להקטין את סיכוייו להיסדק בעקבות שינויי אקלים, שהרי במהלך השנים העץ מתייבש, מתקשה ומאבד את גמישותו. ההשרייה בשמן שקדים (בטמפ' מסויימת בלבד), מחזירה את העץ לחיים, הוא סופג את כמות השמן לה נזקק ופולט את העודפים.

גידי אורן משתמש בשמן שקדים אמיתי הנסחט משקדים טריים ע"י "סוחטת שקדים" מקצועית, מחירו של שמן מיוחד זה אמנם יקר מאוד, במיוחד כאשר אמבט ההשרייה מכיל כ - 35 ליטרים, אך יתרונו הבולט של שמן זה הוא שאינו מתחמצן במהרה אלא רק כעבור שנים ולכן שומר על תכונותיו וסגולותיו הנפלאות בהשוואה לשמנים הרגילים הנמכרים בשווקים ובחנויות הפארם.

מה ההבדלים בין קלרינטים ואיזה קלרינט כדאי לי לקנות  ?

אמנם קלרינט עץ "נחשב" יותר עקב הצליל הנפלא שהוא מפיק לעומת קלרינט פלסטיק, אך איכות קלרינט נקבעת לא רק לפי החומרים ממנו הוא בנוי וקיימים פרמטרים נוספים ומשמעותיים המשפיעים על איכויותיו, כגון: יכולתו של קלרינט לנגן מכוון, הנדסת אנוש במיקום הקלאפות, מיקום צירים מסויימים והגישה אליהם, מידת ההשקעה באיכות בנייתו והאם הוא קלרינט סטודנטיאלי או מאידך קלרינט עץ עבודת יד, קלות הפקת הצליל וגווניו וכו'...

גוון צליל של קלרינט - "על טעם וריח לא מתווכחים":

כל קלרינט עץ נשמע מעט שונה מרעהו, אפילו אם יוצרו באותו מיפעל, באותה סדרת ייצור, באותו יום ובאותה שעה.

פרמטרים רבים כגון: צפיפות העץ, חתיכת העץ הספציפית ממנה נבנה הקלרינט המסויים, החומר בו מצופות הקלפות (ניקל, כסף וכו'...), כל אילו משפיעים ונותנים אותותיהם בגוון הצליל של כל קלרינט.

על כן, לא ניתן להמליץ בהכללה דווקא על קלרינט זה או אחר מבלי שניסית אותו ובאמת אהבת אותו, שהרי זהו עניין של טעם אישי וקשור להתאמת הצליל לטעמך.

קלרינטים זולים מתוצרת סין:

משיקולים מקצועיים ובהתחשב בחוויות לא נעימות של קונים מאוכזבים רבים אשר סיפוריהם הגיעו לאוזני, אני נמנע מלהמליץ על רכישת קלרינטים זולים מתוצרת סין בשל איכותם הירודה, זכור כי קלרינט כזה אשר נראה לך לכאורה זול עשוי להתברר כיקר ביותר  !!

האם קניית קלרינט חדש ומודרני עדיפה על פני קניית קלרינט משומש ?

זו תמיד שאלת השאלות, הבחירה צריכה להיות תלויה באיזה גוון צליל אתם חפצים והאם הכלי שאותו אתם חפצים לקנות אכן מספק לכם את רצונכם, תלוי איזה סגנון מוסיקה תעדיפו לנגן עם הקלרינט שלכם, כמו כן תצטרכו לקחת בחשבון את המשמעויות הכלכליות של תחזוקת קלרינט משומש וישן עם בעיות בלאי כרוניות וסכנת היסדקות העץ, לעומת קלרינט איכותי ומודרני עם סיכויים פחותים להיווצרות סדקים ועם אחריות צמודה של מומחה לכלי נשיפה.

איזה קלרינטים הכי מומלצים ?

הקלרינטים הצרפתיים מתוצרת Buffet Crampon וכן מתוצרת Selmer Paris הם הפופולאריים ביותר בקרב נגני קלרינט ולמעשה מושא שאיפותיו של כל נגן קלרינט, כיוון שבמשך מאה שנות תהילה עולמית נודעה איכותם בזכות צליל, נוחיות ואמינות.

תעאכל'ס - האם לקנות קלרינט חדש או קלרינט משומש ?

במידה והממון מצוי בכיסך, הרי שתוכל לרכוש לעצמך קלרינט עץ משובח שכזה, חדש ונוצץ.

מאידך, אם התמזל מזלך והצלחת למצוא קלרינט עץ משומש מתוצרת בופה או סלמר במצב שמור, ללא סדקים, עם כריות במצב טוב (רצוי שיהיה וואקום במצב יניקה) ובמחיר סביר, הרי שהרווח כולו שלך.

מה הסיכויים למצוא קלרינט משומש איכותי ?

סיכויים טובים - אצל גידי אורן תוכל למצוא מבחר קלרינטים משומשים איכותיים, קלרינטים אילו מוצעים למכירה רק לאחר טיפול יסודי ולעיתים אפילו לאחר אוברול קלרינט והחלפת כל הכריות במידת הצורך, אנו עושים הכל כדי להמשיך ולשמור על המוניטין וכדי להציע לך את האיכות הטובה ביותר במחיר הזול ביותר !!

שיפוץ קלרינט ישן אל מול שיפוץ קלרינט מודרני:

שיקול נוסף עבורך בהתלבטות, יהיה מידת הסיכון שתהיה מוכן לקחת על עצמך בעת קניית קלרינט ישן, במיוחד מאדם פרטי שאינך מכיר ושהאינטרס היחידי שלו זה למכור לך, כאשר שיפוץ קלרינט ירחף כענן מאיים מעל לראשך וכאמור - שיפוץ קלרינט ישן אינו קל לביצוע כבקלרינט מודרני כיוון שבניגוד לשיפוץ קלרינט מודרני, שיפוץ קלרינט ישן מצריך טיפול יסודי ביותר תוך מתן תשומת לב רבה יותר לבעיות ההזדקנות של הכלי, במיוחד קלרינט עץ, לרבות ביצוע "מתיחת פנים" יסודית בנוסף לתהליך החלפת הכריות.

מחיר קניית קלרינט ישן אל מול מחיר קניית קלרינט מודרני:

גם גובה מחירו של קלרינט משומש אל מול קלרינט חדש ואיכותי הוא שיקול רב משמעות, בעת קניית קלרינט משומש אנא קח בחשבון מהי ההסתברות שתצליח למכור אותו בבוא היום, לכשתחליט להשתדרג לקלרינט איכותי יותר, וכו'...

מה משפיע על קלות הנגינה בקלרינט: קלות הנגינה בכל קלרינט תלויה במס' גורמים אשר הבולטים ביניהם יהיו איכות הכריות ויכולתן לאטום כהלכה את הגביעים עם מינימום דליפות אוויר. גורם נוסף המשפיע על קלות נגינה בכל קלרינט הוא החומר ממנו בנוי הכלי, ככל שהחומר ממנו בנוי קלרינט יהיה רך יותר (עץ לעומת פלסטיק או רזונייט), הרי שיידרש מאמץ רב יותר בנשיפה לתוכו מפאת ההתנגדות הרבה יותר, זאת מכיוון שעץ הוא רך יותר וסופג יותר את הצליל מאשר חומר קשיח כמו פלסטיק שההחזר שלו (החזר גלי הצליל) הוא מיידי וקריספי... מאידך - קלרינט עץ עם התנגדות שכזאת יהיה מסוגל לתת רזונאנס רחב וצליל בשרני ועמוק יותר מאשר קלרינט העשוי מחומר קשיח המפיק צליל רזה וצרחני יותר, במקרים רבים מקובל לאזן את בעיית ההתנגדות עם פייה מתאימה המקלה על הנגינה, בקלרינט זו השקעה כספית מומלצת אך נוספת למחיר הכלי ולפיכך גם היא חייבת להילקח בחשבון בעת קניית קלרינט. יתרון נוסף לקלרינט עץ עם התנגדות היא השמנמנות בגוון הצליל שלו, התורמת לנגינת אוקטבה שלישית יציבה ומאוזנת. מה נוח יותר - קלרינט בסי במול או קלרינט בלה ?

קלרינט בסי במול הוא כמובן הפופולארי מביניהם ומשמש לכל סגנונות הנגינה בעוד קלרינט בלה משמש בזכות המינעד הייחודי שלו לנגינת יצירות קלאסיות מסויימות בלבד. שניהם קלרינטים נוחים באותה מידה, אפילו האיצבוע בשניהם זהה למרות שקלרינט בלה מעט ארוך יותר (פיזית) והשיקול לקנייתו הוא אך ורק הרפרטואר שתנגן עליו.

קניית קלרינט משומש עם בעיות כיוון - עד כמה זה חשוב ?

מניסיוני המקצועי עדיף מבחן הנגינה והשמיעה כדי לבחור איזה קלרינט באמת עדיף לך. קלרינט בעייתי שאינו מכוון עתיד להפריע לך קשות במידה ותחפוץ לנגן עם ליווי או הרכב או נגנים נוספים בעוד שקלרינט מכוון ויציב פותר לך את הבעייה.

בעזרת קלרינט איכותי ומכוון יהיה קל יותר לבצע תיקוני אינטונציה בעזרת הנשיפה (Embouchure) ואף לנגן חצאי ורבעי טונים כמקובל בסגנונות מוסיקה שונים.

מיותר לציין כי אם ניחנת בשמיעה טובה, בעיות כיוון יפריעו לאוזניך ובמוקדם או במאוחר תמצא עצמך בפני קניית קלרינט אחר, משובח יותר ומכוון יותר, רק שהדרך שעברת עד קנייתו היתה יקרה ומיותרת !!

למעט קלרינטים, באילו כלי נשיפה נוספים אני מטפל ?

למעשה אני מטפל בכל סוגי כלי נשיפה מעץ, כמו למשל: סקסופון, קלרינט בס, אבוב, קרן אנגלית, בסון, קונטראבסון, חליל צד ואף עוסק במלאכת ייצור סקסופונים מקצועיים בעבודת יד, בהם מוטמעת הנדסת אנוש המתקדמת מסוגה בעולם (מוגנת כפטנט !!)

כמו כן מטפל בכל סוגי כלי נשיפה ממתכת, כמו למשל: חצוצרה, קורנט, קרן יער, טרומבון, אופוניום, בריטון, טובה, סוזאפון וכו'...

אשמח לסייע לך במידע, ייעוץ והכוונה, בטלפון שיחת חינם: 0522505092 או באימייל: gidi@doctorsax.com  , להשתמע - גידי