X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

גידי אורן ממליץ לכם להתחיל לנגן בסקסופון - תחביב מופלא

מדוע כדאי לך לנגן:

מחקרים רבים בעשרות השנים האחרונות מצביעים על יתרונות הנגינה והשפעותיה המופלאות על אוהבי הנגינה, בין אם מדובר בנגינה על חליל צד, חצוצרה, קלרינט, סקסופון או כל כלי נשיפה אחר, התוצאות מבורכות... 

לנגינה השפעה מופלאה על הנאה ותענוג, אך מעבר לכך ומעבר לגירויים המוסיקליים שהיא גורמת כהאזנה, נגינה, הקשבה, אלתור, נגינה בהרכב  נגינת רפרטואר בסגנונות שונים וכו'... הרי שהיא טומנת בחובה יתרונות מוכחים מבחינה מדעית לרגיעה והורדת לחץ דם, מניעת או הקלה על דיכאון ו/או אלצהיימר, בניית וחיזוק בטחון עצמי, הרגשת עשייה ותחושת יצירתיות, פיתוח הדמיון, שיפור זיכרון ופיתוח משמעת עצמית, פיתוח יכולות קוגניטיביות וכו'...

דרך הנגינה מושגים ערכים רבים כגון: התמדה,נחישות, משמעת עצמית, תכנון וניהול זמן, עמידה בזמנים והגשמת יעדים.   בנוסף - הנגינה מטפלת באופן מופלא בהפרעות קשב וריכוז ותורמת רבות ליצירת קשרים חברתיים חדשים.

במדינות רבות - לימודי נגינה חובה:

על בסיס יתרונות ידועים אילו של נגינה בשילוב היכולות ההתפתחותיות המוכחות של ילדים בגיל בית ספר, החליטו מדינות רבות בארה"ב ובאוסטרליה להטמיע לימוד נגינה ולימודי מוסיקה כחלק מתוכנית לימודי החובה בבתי הספר.

במדינות רבות הושקו תוכניות חינוכיות לעידוד הנגינה וכל תלמיד בית ספר חייב לנגן על איזשהו כלי נגינה, כמעט בכל בית ספר באוסטרליה ובארה"ב קיימת תזמורת כלי נשיפה המורכבת מתלמידי בית הספר הנושפים בכלי נשיפה שונים כגון: חצוצרה, קלרינט, סקסופון, חליל צד, קרן יער, טובה וכו'...

תזמורת בית ספר שכזאת מנגנת בדרך כלל מארשים וכן יצירות קצרות לטקסים של ביה"ס.

לנגינה אין גיל:

הנגינה ידועה כאחד הכלים היותר עוצמתיים להתרוממות הנפש ואחד היסודות החשובים ביותר שמעניקה לנו המוסיקה הוא החופש.

אין גיל מומלץ להתחיל לנגן ולכן מבוגרים כילדים מנגנים להנאתם בכלי נגינה שונים, לעולם אין זה מאוחר להתחיל לנגן ורבים האנשים אשר בשלב מסויים בחייהם מחליטים לחזור לנגן או להתחיל לנגן על כלי נגינה אהוב עליהם ולהגשים חלום רטוב.

לימוד נגינה בגיל צעיר - מהו הגיל הנכון להתחיל ?

הורים רבים מתלבטים מהו הגיל הנכון עבור ילדיהם להתחיל לנגן על איזשהו כלי נגינה ולעיתים מחוסר ידיעה או עקב ייעוץ לא נכון, דוחפים לילד קלרינט בגיל ארבע וחצי ומצפים שינגן קונצ'רטו של ברהמס כבר מהשיעור השני ומתאכזבים כשזה לא קורה.

למרות האינסטינקטים ההוריים הטבעיים, אסור לדחוף ילדים לנגן וצריך להבין שלימוד נגינה אצל ילדים הוא חלק ממכלול התפתחותי הקשור גם לחשיפתם למוסיקה (הופעות, קונצרטים, דיסקים, רדיו וכו'...) וגם להתפתחותם הרגשית הקוגניטיבית והקואורדינטיבית. לכן גם ילדכם יתחיל לנגן בגיל עשר ולאו דווקא בגיל שש זה נהדר, העיקר שזה בא מתוך הנאה ואהבה.

התחלת לימוד נגינה בגילאי בית הספר היסודי היא בהחלט ריאלית מבחינה התפתחותית כיוון שילדים בגיל זה כבר מסוגלים לקרוא ולכתוב ואז לימוד קריאת התווים קל עבורם.

לימוד נגינה - טרום כלי:

לאילו מביניכם שילדיהם צעירים במיוחד אך נמשכים למוסיקה ולא מסוגלים להתאפק, מומלצת האופציה של חשיפה הדרגתית לכלי נגינה על ידי שיעורי  טרום כלי כמו למשל חלילית, או חוג ריתמיקה ואחר כך להמשיך ללמוד על כלי נגינה שתבחרו.

לימוד נגינה בגיל מבוגר - תחביב עם יתרונות מופלאים:

לימוד נגינה בגיל מבוגר ואפילו מבוגר מאד הפך לתחביב פופולארי ולמבוגרים יש סיבות רבות להתחיל לנגן: חוקרי מוח רבים בעולם טוענים כי הנגינה חשובה לבריאות ובעלת השפעה חיובית ביותר על המוח היות ותוך כדי הנגינה נוצר שילוב של גירויים רגשיים ופיזיים רבים כמו למשל הפעלת מאות שרירים בו זמנית, תיאום בן יד ימין ושמאל ופיתוח הקואורדינציה בין האצבעות בשתי הידיים במקרים של אצבעות נפוחות מדלקות פרקים ניתן אף לייחס לנגינה אפילו סוג של "פיזיוטרפייה" לאצבעות ואפילו שיפור משמעותי בגמישות בין האצבעות.

היתרונות המופלאים של נגינה בפיתוח התפקוד המוטורי יחד עם פיתוח השליטה העצמית בגירויים רגשיים וכן בגירוי מערכת העצבים ע"י הפעילות הפיזית והנפשית הכרוכה בנגינה, ידועים בעולם כמקלים על סימפטומים של מחלות כמו דיכאון, אפילפסיה או אלצהיימר ואם תוסיפו לכל אילו גם את פיתוח ההאזנה למוסיקה המתנגנת, העלאת האנרגיה החיובית בגוף והשיפור הפלאי במצב הרוח, הרי שללא כל ספק הנגינה מעכבת את הזיקנה.

הרפייה נפשית - אנשים עסוקים, עובדים קשה אבל מתים לנגן:

אנשים רבים, במיוחד עצמאיים ובעלי מקצועות חופשיים העובדים קשה לפרנסתם במשך היום, עורכי דין, אנשי ביטוח, רופאים ואחרים, הגיעו אלי במהלך השנים וביקשו להתחיל לנגן על כלי נשיפה.

מאז החלו ללמוד נגינה הם מספרים לי איך הם ממתינים כל היום בכיליון עיניים ואפילו בדמעות של התרגשות לשעות הערב בהן, לאחר שהרדימו את ילדיהם לשנת הלילה, הם יוצאים בדמיונם אל מרחבי החופש מניחים את כל עיסוקיהם וטרדותיהם לטובת "חזרה לשפיות" והרפייה נפשית בנגינה על סקסופון או קלרינט או כל כלי נשיפה אחר...

מדוע לנגן דווקא על סקסופון ?

אנשים רבים נמשכים מאוד לנגן דווקא על סקסופון שהוא אחד הכלים הקלים ביותר לנגינה, אפשר להגיע לתוצאות נפלאות תוך זמן קצר יחסית, אפשר לאלתר ו"להשתגע" איתו, צליליו רומנטיים ענוגים וממיסי לב ורבים יעידו כי צליל הסקסופון הוא כמו הורמון התאהבות לוהטת המתפשטת בגוף וממכרת, הסקסופון קשור בסגנונות מוסיקליים אהובים כמו ביב הופ, רוק'נרול, נשמה, גוספל, בלדות, בלוז, ג'אז ולכן רבים בוחרים לנגן דווקא על סקסופון !!

הצטיידו בתשוקת נגינה ואופטימיות:

בקיצור -  אל תפחדו מקריאת תווים ומטראומת ילדות, השתחררו מן הפורמאליות ומדאגות היום-יום וצאו אל החופש, אל תפחדו לזייף ואל תשפטו את עצמכם לרעה אלא הצטיידו בתשוקת נגינה ובאופטימיות.

זכרו כי פרט למקרים יוצאי דופן, רוב האנשים מצליחים להתמודד בקלות עם קריאת תווים ואתם, בעזרת כמה שיעורי נגינה אצל מורה לנגינה ובעזרת שיטת לימוד ידידותית, תלמדו חיש קל להשתחרר ולנגן להנאתכם.

ודרך אגב - גם אם לא יזמינו אותך בקרוב לנגן ולהופיע בהיכל התרבות או בפסטיבל הג'אז בזלצבורג, הרי שבכל פעם שתשב לנגן, יעלו בך דמעות של תענוג והתרגשות וזה באמת שווה המון !!

קודם כל קונים כלי, מוצאים מורה ולומדים לנגן: 

לא מתחילים ללמוד בלי כלי נגינה משלך, קודם קונים ורק אחר כך מוצאים מורה ולומדים לנגן. המחשבה של "קודם נלמד ואחר כך נראה" לא עובדת מכיוון שנדרשת מחוייבות אמיתית שלך אל הנגינה ורק כאשר יהיה לך כלי נגינה אהוב משלך תוכל לפתח עימו יחסים אינטימיים, שלא לדבר על אהבה אמיתית !!
 

כמה פעמים בשבוע צריך להתאמן ולנגן ?

אין חוקיות באהבה, אמנם רצוי שיהיו בני משפחה שיעודדו אתכם להתאמן ולנגן כמה שיותר אבל בסה"כ אתם המחליטים מתי וכמה...

ולסיום סיפור אישי חמוד:

בגיל 7 התחלתי לנגן על חליל צד והתאמנתי בכל בוקר בין השעות 07:00-07:45 בבוקר, השכנים לא אהבו את זה וטענו שחליל צד הוא כלי צרחני (הורי גרו אז בקומה השנייה בבניין בן ארבע קומות).

בשנה השנייה התקבלתי לתזמורת הנוער ונתבקשתי לנגן על פיקולו, שעות האימון האישי נותרו בעינן 07:00-07:45 בבוקר וזה באמת עשה לשכנים "חור באוזן", לדעתי רק אז הם באמת הבינו את משמעות המושג "צרחני"...

לא שניסיתי להפריע את מנוחת השכנים אבל כך זה יצא... בסיום השנה די נמאס לי מהפיקולו והחזרתיו לתזמורת, מאז התמקדתי באותן שעות בוקר רק בנגינה על חליל צד.

לא תאמינו איזה סוף מקסים ומרגש היה לסיפור הזה - השכנים המאושרים שנגאלו מייסוריהם דאגו להביא זר פרחים ענק לאמא שלי !!

ודרך אגב, האם שמעתם פעם על "משנה מקום משנה מזל" ?

ובכן בבניין בו אני מתגורר כיום, השכנים כ"כ נלהבים ומתחננים שאמשיך לנגן, אפילו בשעות המנוחה בין שתיים לארבע...